Burak Çalışkan

IPFire Firewall

 • 7 ay önce, Burak Çalışkan tarafından yazılmıştır.
 • 0 Yorum
 • Genel

IPFire, öncelikle yönlendirici ve güvenlik duvarı olarak çalışan, güçlendirilmiş açık kaynaklı bir Linux dağıtımıdır; yapılandırma için web tabanlı bir yönetim konsoluna sahip bağımsız bir güvenlik duvarı sistemi

https://www.ipfire.org/download
Adresinden indirebilirsiniz.

Gebze Open Source Firewall Kurulum ve Destek

SmoothWall Firewall

 • 7 ay önce, Burak Çalışkan tarafından yazılmıştır.
 • 0 Yorum
 • Genel

Smoothwall, açık kaynaklı bir güvenlik duvarı olarak kullanılmak üzere tasarlanmış bir Linux dağıtımıdır. Smoothwall, web tabanlı bir GUI aracılığıyla yapılandırılır ve yüklemek veya kullanmak için çok az veya hiç Linux bilgisi gerektirmez.

http://www.smoothwall.org/download/
Adresinden indirebilirsiniz.

Open Source Firewall Kurulum ve Destek

m0n0wall Firewall

 • 7 ay önce, Burak Çalışkan tarafından yazılmıştır.
 • 0 Yorum
 • Genel

m0n0wall , BSD işletim sistemi torunlarından biri olan FreeBSD’nin gömülü bir güvenlik duvarı dağıtımıdır . CD-ROM ve sabit disklerin yanı sıra Compact Flash kartlara da konabilen küçük bir görüntü sağlar . Bir dizi gömülü platformda ve genel PC’de çalışır. PC sürümü, konfigürasyon verilerini saklamak için sadece bir Canlı CD ve bir disketle veya tek bir Kompakt Flash kartta ( IDE adaptörü ile) çalıştırılabilir. Bu, gürültü ve ısı seviyelerini azaltan bir sabit sürücüye olan ihtiyacı ortadan kaldırır.

15 Şubat 2015 tarihinde Manuel Kasper “m0n0wall projesi resmen sona erdi. Artık herhangi bir geliştirme yapılmayacak ve mevcut m0n0wall kullanıcılarını OPNsense’i kontrol edip mümkünse katkıda bulunmaya ” teşvik edecek “başka bir sürüm olmayacak .

M0n0wall 1.8.1’de, temel sistem, en son donanımın daha iyi desteklenmesi için FreeBSD 8.4 olarak değiştirilmiştir. Andrew White, Lennart Grahl ve Pierre Nast’ın katkıları sayesinde birçok alanda önemli gelişmeler, yeni özellikler ve hata düzeltmeleri yapıldı.

https://m0n0.ch/wall/downloads.php
Adresinden indirebilirsiniz.

OPNsense Firewall

 • 7 ay önce, Burak Çalışkan tarafından yazılmıştır.
 • 0 Yorum
 • Genel

OPNsense , Hollanda’da donanım üreten ve OPNsense için destek paketleri satan bir şirket olan Deciso tarafından geliştirilen açık kaynaklı, FreeBSD tabanlı bir güvenlik duvarı ve yönlendirme yazılımıdır. Bu bir olan çatal ait pfSense sırayla gelen çatallı edildi m0n0wall üzerine inşa edilmiştir, FreeBSD . Ocak 2015’te piyasaya sürüldü. m0n0wall Şubat 2015’te kapandığında yaratıcısı Manuel Kasper, geliştirici topluluğunu OPNsense’e yönlendirdi. OPNsense web tabanlı bir arayüze sahiptir ve i386 ve x86-64 platformlarında kullanılabilir. Bir güvenlik duvarı gibi davranmanın yanı sıra, trafik şekillendirme , yük dengeleme ve sanal özel ağ yeteneklerine sahiptir ve diğerleri eklentiler aracılığıyla eklenebilir.

Adresinden İndirebilirsiniz.

pfSense

 • 7 ay önce, Burak Çalışkan tarafından yazılmıştır.
 • 0 Yorum
 • Genel

pfSense , FreeBSD tabanlı açık kaynaklı bir güvenlik duvarı / yönlendirici bilgisayar yazılımı dağıtımıdır . Bir ağ için özel bir güvenlik duvarı / yönlendirici yapmak için fiziksel bir bilgisayara veya sanal bir makineye yüklenir. Web tabanlı bir arabirim üzerinden yapılandırılabilir ve yükseltilebilir ve yönetmek için temel FreeBSD sistemi hakkında hiçbir bilgi gerektirmez.

Bir çatal olarak 2004 yılında başlayan pfSense proje m0n0wall Chris Buechler’den ve Scott Ullrich ve birinci serbest projeye 2006 olduğu [5] ismi yazılım kullanıyor olması türetildi paket filtreleme aracı, PF .24 Eylül 2018’de 2.4.4 sürümü yayınlandı.

https://www.pfsense.org/download
Adresinden indirebilirsiniz.

FreeBSD PHP ve Apache Version Gizleme

 • 7 ay önce, Burak Çalışkan tarafından yazılmıştır.
 • 0 Yorum
 • Genel

/usr/local/etc/php.ini içinde 
expose_php = Off

/usr/local/etc/apache24/extra/httpd-default.conf içinde
ServerTokens Prod
ServerSignature Off

/usr/local/etc/apache24/httpd.conf içinde Satır: 506
Include etc/apache24/extra/httpd-default.conf olacak baştaki # kaldırılacak.

HTTP/1.1 400 Bad Request
Date: Wed, 18 Mar 2020 18:10:49 GMT
Server: Apache
Content-Length: 226
Connection: close
Content-Type: text/html; charset=iso-8859-1

FreeBSD apache24 httpd.conf 127.0.0.1 apache servis hatası düzeltmesi.

 • 7 ay önce, Burak Çalışkan tarafından yazılmıştır.
 • 0 Yorum
 • Genel

Dosya Yolu: /usr/local/etc/apache24/httpd.conf

Satır: 220
#ServerName www.example.com:80

Değiştirildi.yeni hali
ServerName 127.0.0.1:80

HATA;
AH00557: httpd: apr_sockaddr_info_get() failed for CihazAdi
AH00558: httpd: Could not reliably determine the server’s fully qualified domain name, using 127.0.0.1. Set the ‘ServerName’ directive globally to suppress this message

KOMUT:# service apache24 restart

Performing sanity check on apache24 configuration:
Syntax OK
Stopping apache24.
Waiting for PIDS: 1752.
Performing sanity check on apache24 configuration:
Syntax OK
Starting apache24.

Kubernetes Nedir?

 • 8 ay önce, Burak Çalışkan tarafından yazılmıştır.
 • 0 Yorum
 • Genel

Kubernetes, kapsayıcı dağıtımı, yönetimi ve ölçeklendirmesi için geliştirilmiş açık kaynak bir düzenleme yazılımıdır.

Bağımlılıkları ve yapılandırmalarıyla birlikte paketlenmiş mikro hizmetler olan kapsayıcı teknolojisiyle oluşturulan modern uygulamaların oranı gittikçe artıyor. Kubernetes (“kubernetis” şeklinde telaffuz edilir), bu kapsayıcıları ölçeğe göre dağıtmaya ve yönetmeye yönelik açık kaynak yazılımdır. Ayrıca Yunancada gemi dümencisi veya pilot anlamına gelir. “k8s” veya “k-eights” olarak da anılan Kubernetes ile kapsayıcılı uygulamaları daha hızlı oluşturun, teslim edin ve ölçeklendirin.


Kubernetes’in çalışma biçimi
Uygulamalar büyüyerek farklı sunuculara dağıtılmış birden çok kapsayıcıya yayılır hale geldiğinde bunları çalıştırmak daha da karmaşıklaşır. Kubernetes, bu karmaşıklığın yönetilmesi için kapsayıcıların nasıl ve nerede çalışacağını kontrol eden açık kaynak bir API sağlar.

Kubernetes sanal makine kümelerini düzenleyip kapsayıcıları, kullanılabilir işlem kaynaklarına ve her bir kapsayıcının kaynak gereksinimlerine bağlı olarak bu sanal makinelerde çalışacak şekilde zamanlar. Kapsayıcılar, Kubernetes için temel işlem birimi olan podlar halinde gruplandırılmıştır ve bu podlar istediğiniz duruma uygun şekilde ölçeklendirilir.

Kubernetes ayrıca hizmet keşfini otomatik olarak yönetir, yük dengelemeyi birleştirir, kaynak ayırmayı izler ve işlem kullanımı temelinde ölçeklendirir. Ayrıca ayrı ayrı kaynakların sistem durumunu kontrol eder ve kapsayıcıları otomatik olarak yeniden başlatarak ya da çoğaltarak uygulamaların kendi kendini iyileştirmesine imkan tanır.

Kubernetes neden kullanılmalı?
Genellikle farklı makinelere dağıtılmış birçok kapsayıcı içerdiklerinden kapsayıcılı uygulamaların çalışır halde tutulması karmaşık bir iş olabilir. Kubernetes bu kapsayıcıları zamanlayıp dağıtmanız ve bunları istediğiniz duruma uygun şekilde ölçeklendirip yaşam döngülerini yönetmeniz için bir yöntem sunar. Kapsayıcı temelli uygulamalarınızı taşınabilir, ölçeklenebilir ve genişletilebilir bir yöntemle uygulamak için Kubernetes’ten yararlanın.